Kódiky – nemecko

Takže Igor. Igor ma do problematiky zasvätil veľmi dávno. Veľmi veľa vecí som neskôr odpozoroval sám, s veľa vecami som sa musel doslova vyhrať.  Výsledok je, že napriek tomu, že viem a dokážem vďaka čiarovým kódom obrať akýkoľvek reťazec, tak výsledok je, že tieto reťazce o moje „know-how :)“ záujem nemajú. Čo už… Keď som sa vtedy Igora pýtal, prečo mi tieto veci vraví, dal mi celkom zaujímavé vysvetlenie. Kedysi sa tým vraj celkom vážne zaoberal, potom …………. a potom vyhral v nejakej lotérii strašné prachy. A už si len užíva život. Na moju otázku, že prečo teda cestuje vlakom mi odvetil, že cestuje čímkoľvek čo je poruke a čo nemusí riadiť.  Vraj, ešte pred výhrou,mal tiež sny, že keď vyhrá,  kúpi si karavan a blablable. Karavan si kúpil a po troch mesiacoch za volantom ho daroval alebo odstavil  niekde v Taliansku. Vraj. A je mi to jedno. Mne „daroval“ čiarové kódy – no využiť ich tak, aby som z toho niečo mal neviem.

Jou, to, čo ma ale definitívne naštartovalo je skúsenosť z jedného obrovského reťazca. Mali v akcii mlieko, zhruba za 0,4,-€ plnotučné – tak som si naložil 3 fólie. Plus šalátik, pár rožkov, zeleninka – proste taký malý popracovný  nákup. Malé veci som vyložil na pult, dve fólie s mliekom zostali vo vozíku – tretiu držím, že to pokladníkovi /vek 18+2dni/ uľahčím. Uhm   –  vraj aby som vyložil všetko mlieko. Myslím si, čo ti hrabe – vravím – musíte vidieť, že všetky sú rovnaké. On trval na svojom – samozrejme sme sa rafli. Argument – potom keď si mlieko vo vozíku preložil sám – vraj som tam mohol mať čokoládu. Fajn – viete si predstaviť ako by vyzerala čokoláda pod cca 40kg mlieka a obalov, že. Vravím mu, že to bolo absurdné – vraj majú svoje predpisy ! Fajn, myslím si – vynesiem T generálneho aj s písacím stolom a ani sa nad tým nepozastavíš, ale budeš ma pérovať za čokoládu pod kartónom. Toto bol ten mediálny spúšťač.

Odkedy vyšiel prvý článok, mal som pár ponúk, či by som niečo z mojich znalostí nepredal. Nemôžem. Asi by to bolo trestné a cudzím ľuďom neverím. Pár ľuďom som sľúbil, že moje články im dám prečítať skôr ako ich zverejním. Dokonca som im sľúbil, že im dám prečítať aj tie, ktoré nezverejním 🙂 – to totiž trestné nie je. Tento článoček troška dovysvetlí, ako to so zámenou čiarových kódov funguje. Opätovne zdôrazním že tu opísané aktivity sú za istých okolností nelegálne, ja ich nevykonávam a dôrazne varujem ľudí pred ich praktizovaním. Je to iba opis slabých miest. Takže – čiarové kódy 🙂

Odkedy sa venujem tejto problematike videl som všeličo. Absolútni amatéri sú naozaj zúfalci a je mi ich naozaj a úprimne ľudsky ľúto. Snažia sa iba trochu ušetriť alebo prežiť.  Sú to dôchodcovia   a  nízkopríjmové skupiny – ale aj tí lepšie zarábajúci. Odvážia si tovar na váhe a potom ešte trošku do sáčku prihodia. Jablko, zemiak, banán či troška sypaných orechov. Vyšší level je odvážiť 3 banány a nálepku nalepiť na strapec 6.  A videl som aj „samovrahov“, ktorí boli schopní  prelepiť EAN zo zápaliek na konzervu s husacou pečeňou za 35,-€. Aj to niekedy prejde, horšie sa ale potom vysvetľuje prípadný problém. Zato zámena EANu z konzery za 0,6€ na konzervu za 6,-€ a ešte kde zhruba sedí aj gramáž, popis a nemá ochranu – to je excelentné. To sa dá spraviť asi v každom reťazci v Európe.

Dnes sa trochu  povenujem  Nemecku. Majú taký krásny zvyk – fľaše, ktoré sú zálohované 0,25,-€ kus. A výroba EANu nestojí skoro nič. Skoro všetky pokladníčky bločky za vratné fľaše roztrhnú a zahodia. Viete čo to znamená ? Ja viem – spätná kontrola neexistuje. Ak by si ktokoľvek dal tú námahu a nalepil svoje EANy na 100 fliaš tak má 25,-€. Slušné. Ale aj veľmi prácne. No ak si niekto vráti napríklad 20 fliaš – to je 5,-€, EAN si prelepí na akýkoľvek malý tovar tak má okamžitú zľavu z každého nákupu vo výške na akú si vyrobí daný EAN. Plus daný tovar zdarma. Kontrola neexistuje. Alebo existuje, len sa mi nepodarilo ju vypozorovať. Samozrejme nemám ako zistiť nakoľko by danú aktivitu ocenili POLIZEI – ale prečo by som to robil ?

Kratučké, že ? Nemôžem všetko naraz – to nejde. Ďalší článoček bude. To je jediné čo viem. O ktorom reřazci bude – to ešte neviem 🙂

 

421697_ciarovy-kod-kod

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *