Kódiky – nemecko

Takže Igor. Igor ma do problematiky zasvätil veľmi dávno. Veľmi veľa vecí som neskôr odpozoroval sám, s veľa vecami som sa musel doslova vyhrať.  Výsledok je, že napriek tomu, že viem a dokážem vďaka čiarovým kódom obrať akýkoľvek reťazec, tak výsledok je, že tieto reťazce o moje „know-how :)“ záujem nemajú. Čo už… Keď som sa vtedy Igora pýtal, prečo mi tieto veci vraví, dal mi celkom zaujímavé vysvetlenie. Kedysi sa tým vraj celkom vážne zaoberal, potom …………. a potom vyhral v nejakej lotérii strašné prachy. A už si len užíva život. Na moju otázku, že prečo teda cestuje vlakom mi odvetil, že cestuje čímkoľvek čo je poruke a čo nemusí riadiť.  Vraj, ešte pred výhrou,mal tiež sny, že keď vyhrá,  kúpi si karavan a blablable. Karavan si kúpil a po troch mesiacoch za volantom ho daroval alebo odstavil  niekde v Taliansku. Vraj. A je mi to jedno. Mne „daroval“ čiarové kódy – no využiť ich tak, aby som z toho niečo mal neviem.

Jou, to, čo ma ale definitívne naštartovalo je skúsenosť z jedného obrovského reťazca. Mali v akcii mlieko, zhruba za 0,4,-€ plnotučné – tak som si naložil 3 fólie. Plus šalátik, pár rožkov, zeleninka – proste taký malý popracovný  nákup. Malé veci som vyložil na pult, dve fólie s mliekom zostali vo vozíku – tretiu držím, že to pokladníkovi /vek 18+2dni/ uľahčím. Uhm   –  vraj aby som vyložil všetko mlieko. Myslím si, čo ti hrabe – vravím – musíte vidieť, že všetky sú rovnaké. On trval na svojom – samozrejme sme sa rafli. Argument – potom keď si mlieko vo vozíku preložil sám – vraj som tam mohol mať čokoládu. Fajn – viete si predstaviť ako by vyzerala čokoláda pod cca 40kg mlieka a obalov, že. Vravím mu, že to bolo absurdné – vraj majú svoje predpisy ! Fajn, myslím si – vynesiem T generálneho aj s písacím stolom a ani sa nad tým nepozastavíš, ale budeš ma pérovať za čokoládu pod kartónom. Toto bol ten mediálny spúšťač.

Odkedy vyšiel prvý článok, mal som pár ponúk, či by som niečo z mojich znalostí nepredal. Nemôžem. Asi by to bolo trestné a cudzím ľuďom neverím. Pár ľuďom som sľúbil, že moje články im dám prečítať skôr ako ich zverejním. Dokonca som im sľúbil, že im dám prečítať aj tie, ktoré nezverejním 🙂 – to totiž trestné nie je. Tento článoček troška dovysvetlí, ako to so zámenou čiarových kódov funguje. Opätovne zdôrazním že tu opísané aktivity sú za istých okolností nelegálne, ja ich nevykonávam a dôrazne varujem ľudí pred ich praktizovaním. Je to iba opis slabých miest. Takže – čiarové kódy 🙂

Odkedy sa venujem tejto problematike videl som všeličo. Absolútni amatéri sú naozaj zúfalci a je mi ich naozaj a úprimne ľudsky ľúto. Snažia sa iba trochu ušetriť alebo prežiť.  Sú to dôchodcovia   a  nízkopríjmové skupiny – ale aj tí lepšie zarábajúci. Odvážia si tovar na váhe a potom ešte trošku do sáčku prihodia. Jablko, zemiak, banán či troška sypaných orechov. Vyšší level je odvážiť 3 banány a nálepku nalepiť na strapec 6.  A videl som aj „samovrahov“, ktorí boli schopní  prelepiť EAN zo zápaliek na konzervu s husacou pečeňou za 35,-€. Aj to niekedy prejde, horšie sa ale potom vysvetľuje prípadný problém. Zato zámena EANu z konzery za 0,6€ na konzervu za 6,-€ a ešte kde zhruba sedí aj gramáž, popis a nemá ochranu – to je excelentné. To sa dá spraviť asi v každom reťazci v Európe.

Dnes sa trochu  povenujem  Nemecku. Majú taký krásny zvyk – fľaše, ktoré sú zálohované 0,25,-€ kus. A výroba EANu nestojí skoro nič. Skoro všetky pokladníčky bločky za vratné fľaše roztrhnú a zahodia. Viete čo to znamená ? Ja viem – spätná kontrola neexistuje. Ak by si ktokoľvek dal tú námahu a nalepil svoje EANy na 100 fliaš tak má 25,-€. Slušné. Ale aj veľmi prácne. No ak si niekto vráti napríklad 20 fliaš – to je 5,-€, EAN si prelepí na akýkoľvek malý tovar tak má okamžitú zľavu z každého nákupu vo výške na akú si vyrobí daný EAN. Plus daný tovar zdarma. Kontrola neexistuje. Alebo existuje, len sa mi nepodarilo ju vypozorovať. Samozrejme nemám ako zistiť nakoľko by danú aktivitu ocenili POLIZEI – ale prečo by som to robil ?

Kratučké, že ? Nemôžem všetko naraz – to nejde. Ďalší článoček bude. To je jediné čo viem. O ktorom reřazci bude – to ešte neviem 🙂

 

421697_ciarovy-kod-kod

 

Kradnúť by som teda vedel. Ale nechcem :)

 

„Dokonca celkom dobre by som vedel kradnúť :)“

To mi povedal jeden „známy“, ktorý sa rozhodol, že svoj príbeh opíše. Pôvodne mu bolo jedno ako ho nazvem, nakoniec si ale vybral bežné fiktívne meno a nechcel sa zviditeľniť. Takže Igor a jeho príbeh.

Radšej by som svoje „know how“ predal, a bol súčasťou toho, ako krádežiam predchádzať. No neviem sa predať a neviem TO predať. Pôvodne som tento článok chcel napísať ako rozhovor s imaginárnym zlodejom, ale nakoniec som to spravil inak.

Poďme úplne od začiatku. Na  to, ako sa dá nakupovať za iné ceny ako tie pultové som prišiel veľmi dávno, zhruba pred 12 rokmi, možno o niečo málo viac. Nerobil som to pre peniaze, tých som mal vždy dosť. Začal som to robiť zo zvedavosti, kam až mi dovolia zájsť. Je úplne nejjednoduchšie vziať z regálu niečo malé a cenné, v „nestráženej chvíli a uličke“ si to dať do vrecka nohavíc či ruksaku a potom so strachom prejsť pokladňou. Ak Vás chytia máte problém – pre niekoho ako výstraha stačí tá nepredstaviteľná hanba, iného nezastaví ani hrozba väzenia. JA som ale takto nikdy „nekradol“ – to dokáže každý blb. Prišiel som na spôsob, ako sa „kradnutie“ spraviť zaujímavejším. A aj som ho spravil. Teda spravil ? Iba som našiel slabinu, ktorú v dnešnej dobe dokáže využiť každý z Vás. A tú slabinu chcem podrobne opísať. Chcem to spraviť preto, lebo za celých cca 12 rokov túto slabinu obchodníci  nedokázali eliminovať. A tak trošku aj z ješitnosti – reťazce neprejavili nikdy ani len trochu záujmu o to, aby so mnou spolupracovali – asi sa im videlo, že chcem sa svoje vedomosti priveľa peňazí. Čo už 🙂 – ak je pre reťazec veľa 150 000,- ešte vtedajších korún, tak to ja nezmením.  Už nebudem naťahovať – prejdem k vysvetleniu celého podvodu. Najprv ale ilustračný nákup

Nejaká mrazená divina 1,2kg , basa piva aj s prepravkou, koreniny, zemiaky a proste všetko na gulášik – iba divina sama o sebe stála cca 390 korún, ja som za celý nákup platil necelých 300 !

Teraz  celý nákup vysvetlím. Resp. budem vysvetľovať rôzne druhy nákupov a modelové situácie.

Nechcem čitateľa unaviť, preto tento odsek kľudne preskočte, potrebujem ale vysvetliť všetky súvislosti. Toto boli jedny z prvých ostrých nákupov – predtým som si musel celú situáciu omrknúť a vyhodnotiť riziká. Na to aby som podvod mohol uskutočniť som potreboval počítač, tlačiareň a pár drobností – nemal som z toho nič, preto mi dobre poslúžila verejný kopírovacia služba. Píšem to iba preto, aby ste si uvedomili, že som nepotreboval absolútne žiadnu techniku a šlo to aj bez nej. Prvé podvody s čiarovými kódmi som uskutočnil vo verejnej kopírke, stačilo mi pár drobných, papiere, lepidlo a nožnice.

Vysvetlenie nákupu. Čiarový kód diviny som prelepil mojím čiarovým kódom z polkilového balenia mrazenej kuracej pečene za cca 10,-Sk. Tá divina sama o sebe stále vtedy asi 390,-Sk presne to už neviem a podstatné to nie je. Podstatné je, že pokiaľ človek robí takéto podvody je potrebné vedieť pár dôležitých vecí. Napríklad – musíte si vytypovať pokladníka. Nemôžete nakupovať prací prášok, drogériu alebo plienky so zmenenou cenou u ženy, tiež je chybou kupovať olej do auta u chlapa. Veľa závisí od situácie priamo na mieste a od toho kde, čo a u koho nakupujete. Nechcem aby to vyznelo ako navádzanie k trestnému činu, od takéhoto konania Vás odrádzam :). Ale opíšem, čoho som bol kedysi účastný – či už priamo alebo z počutia.

Ďalší nákup. V istom obchodnom dome mali v akcii kožené bundy, veľmi krásne ale za premrštenú cenu, cca 5000,- za kus. Ako som spomenul – čiarové kódy som si v tom čase vyrábal doslova na kolene. Vzal som si kód z inej bundy, ktorá stála asi 600. Druhý deň som sa vrátil s opravenými čiarovými kódmi, tieto prelepil v skúšobnej kabínke a bundy si kúpil za už optimalizovanú cenu 600,-Sk. Druhý deň som si tam dokúpil ešte topánky „v akcii“ z 1999 za  99,- a pár somarín. Vždy je ale potrebné vedieť s akým tovarom ku komu ísť. Toto bolo pred 12 rokmi – nerobil som to pre peniaze. Nuda, adrenalín, ale hlavne – kam ma až pustia ? Pokiaľ takáto chyba funguje, a kde je strop? Pustili ma všade – čokoľvek som sa rozhodol som kúpil za cenu akú som uznal za vhodné ja. A funguje to dodnes. Kebyže som bez práce, alebo zarábam málo tak za pomoci obyčejného noťasu, slabého grafického programu a tlačiarne so scannerom si vylepším rodinný rozpočet naozaj výrazne.  Pretože, čím viac som do toho videl, tým viac ma to lákalo robiť veci, ktoré boli tzv. cez čiaru. Preto som bol napríklad schopný za nákup v hodnote cca 2500 Sk zaplatiť 800 – ide o to, kde a u koho platíte. Pokiaľ to nepreženiete, tak je to v cajku. Jedna z pikošiek – tú si doslova musím preveriť, ale asi už nefunguje. Vrátil som prázdne fľaše za 150,-Sk. Doma som si vyrobil kópiu iba čiarového kódu a ďalší deň poďme nakupovať. Moju kópiu čiarového kódu som nalepil na jednu fľašku piva – tie rozmery som si prispůsobil už doma. Následne nákup – kopec vecí, plus viac pív rôznych druhov. Akonáhle pokladníčka prešla tým správnym pivom – hodnota môjho nákupu sa znížila o danú sumu 150,-Sk. To boli začiatky. Neskôr sa to začalo robiť tak, že čiarový kód zostal taký, aký ste chceli – ALE čísla pod ním zodpovedali tomu správnemu výrobku. Teda ak sa stalo – a stalo sa – že si pokladníčka všimla, že jej niečo zle nahodila kasa, tak to vystornovala a   zadala čísla pod čiarovým kódom. Tie sedeli – pivo bolo pivo – takže nepadol ani tieň podozrenia.

To bolo dávno – funguje to dodnes. Čokoľvek sa rozhodnem kúpiť, kúpim za cenu akú sa ja rozhodnem. Musím zohľadniť viacero faktorov, a nebyť nenažraný – ale ide to. Reťazce sú ochotné znášať straty, hlavne pokiaľ sa o tomto druhu podvodu veľmi nepíše. Preto info o týchto veciach nájdete celkom obtiažne. Je to pochopiteľné – reťazce sú aj zadávateľmi reklamných priestorov v printových médiách – takže tie si tiež veľmi dobre rozmyslia, o čom písať a o čom nie. ALE – sociálne siete sú iná liga 🙂 A mojenoviny tiež.

 

Nasledujúce články budú o tom, ako sa dajú, či dali v jednotlivých reťazcoch robiť podvody. Teda, pokiaľ sa tieto reťazce nerozhýbu a konečne mi nezalepia hubu návrhom spolupráce. Ja vlastne nestratím nič – na trestné činy nikoho nenavádzam, veci kterých som bol účastný sa stali „niekde v eu a pred viac ako 10 rokmi – teda sú teoreticky dávno premlčané, a písať – písať  si môžem o čom chcem J. Taky môžu žrát hovězí pádlem -ako v jednej svojej piesni spieval K.Kryl.  Viem, že keď takto verejne upozorním na problém a ich naozaj slabé miesto – tak sa možno reťazce  rozhýbu. Keď v ďalšom pokračovaní napíšem, ako sa tieto „podvody“ dajú robiť absolútne bez akéhokoľvek postihu – tak sa možno dočkám aj patričnej odmeny J A je veľmi pravdepodobné, že „odmenou“ bude predvolanie na políciu. Vopred ľutujem policajta, ktorý toto dostane na stôl a bude musieť zdôvodňovať, prečo to nevyšetril. Či už to bolo preto, lebo som si celý článok možno iba vymyslel, alebo preto, že opísané podvody sú fikciou, sú dávno premlčané, alebo vlastne ani neviem čo. Že nikde v článku nespomínam štát kde som niečo podobné možno niekedy dávno spravil ? Alebo to bude preto, že Igor mi celý svoj príbeh prerozprával už dávnejšie v jednom bare, kde sme sa obaja nadratí dali do reči. Ktovie……….

 

To čo som opísal je naozaj iba slabý odvar toho, čo sa ešte na tomto poli dá spraviť. A čo spraviť viem. Napísal som iba to, čo teraz robí už kopec ľudí – keď sa problému venujete tak dlho ako ja – tak Vám neunikne ani správanie sa iných ľudí. Napríklad takých, čo platia pred Vami, alebo tých, čo si na predajni pripravujú priestor. A reťazce radšej čušia, ako by mali zasiahnuť. Pretože keby zasahovali naozaj intenzívne dosiahnu jedine to, že skolabuje ich vlastný systém. Ten skolabuje čoskoro – tento článok budem pretláčať všade, kde sa len dá – a nielen na Slovensku. Týka sa celej európy a ja ho aj s Vašou pomocou dostanem medzi ľudí. Že prečo ?  – pre tú ich bohorovnosť, pre tie ich neustále prešľapy a podvody. Aj preto J A tiež aj preto, že kopec z nich zamestnáva a platí armádu neschopných ….károv, ktorí o tomto druhu podvodov ani po x rokoch nemajú ai páru. Reťazcom sa asi zdalo veľa, keď som po nich chcel odmenu za svoje vedomosti na tomto poli – pre niektoré reťazce táto moja „odmena“ znamenala ani nie 1000,-Sk za predajňu. Je to naozaj veľa ?????

Čo ma ale štve je fakt, že obchody radšej budú platiť svojich schopných aj neschopných …ov. Nechcú vidieť to, že by mohli zaplatiť za eliminácu škôd – radšej ich budú ticho prehliadať. Nič nerobím nezištne – verím, že táto séria čánkov pomôže. Či pomôže aj Vám v tom, ako lepšie a beztrestne nakupovať, alebo pomôže iba reťazcom, alebo pomôže iba mne – to ukáže čas J

Sú to mojenoviny.com – mne za reklamu neplatí nik. Preto môžem písať čo chcem a ako chcem – nerobím žurnalistiku v pravom slova zmysle.  Niekedy nepíšem pútavo, – to sám po sebe vidím hneď ako to dokončím – u mňa je ale dôležitejší obsah ako forma. U mňa neuvidíte tituku, že „VIDELI HO S PREZIDENTOM, NEUVERÍTE ČO ROBILI“ !!! Nemám vzor, ani šablonu – veci budem robiť vždy tak ako ich cítim. Neriešim, či idem zlým alebo dobrým smerom – riešim tému.  Vyberiem si tému a tej sa venujem do konca. Čiarové kódy sú téma. Tú dotiahnem do konca. Nechcem robiť veci ako čas, dano či nejaké médium, čo o sebe tvrdí, že je mienkotvorné.

Tak uvidíme.

421697_ciarovy-kod-kod